Karta Informacyjna Przedsięwzięcia (KIP) na podział działki o powierzchni powyżej 2 ha
Zgodnie z polskim prawem, podział działki o powierzchni powyżej 2 ha może wymagać przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ), jeśli istnieje potencjalny wpływ na środowisko. Karta Informacyjna Przedsięwzięcia (KIP) to dokument, który dostarcza podstawowych informacji na temat zamierzonego podziału i pozwala organom administracyjnym ocenić, czy przeprowadzenie pełnej oceny oddziaływania na środowisko jest konieczne.
Podstawą prawną dla konieczności sporządzenia KIP są:
- Ustawa z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (tzw. ustawa OOŚ)
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko
Czy KIP jest wymagane przy podziale działki powyżej 2 ha?
Podział nieruchomości sam w sobie nie jest przedsięwzięciem mogącym znacząco oddziaływać na środowisko, ale jeżeli w wyniku podziału planowana jest nowa zabudowa, droga wewnętrzna, osiedle lub inne inwestycje, to może zaistnieć konieczność sporządzenia KIP.
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, przedsięwzięcia związane z podziałem gruntów pod zabudowę na obszarze powyżej 2 ha mogą wymagać raportu OOŚ, jeśli teren podlega ochronie (np. Natura 2000, obszary chronionego krajobrazu). Decyzję o konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko podejmuje organ wydający decyzję o warunkach zabudowy lub pozwolenie na budowę, czyli najczęściej wójt, burmistrz lub prezydent miasta.
Zakres Karty Informacyjnej Przedsięwzięcia w sytuacji gdy wymagana jest decyzja środowiskowa.
KIP zawiera m.in.:
- Dane o lokalizacji działki, powierzchni, przeznaczeniu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (lub jego braku)
- Opis planowanego podziału i przyszłego przeznaczenia działek
- Potencjalne oddziaływanie na środowisko – w tym wpływ na wody, glebę, powietrze, krajobraz i bioróżnorodność
- Bliskość terenów chronionych, np. Natura 2000
- Możliwe środki minimalizujące negatywne skutki
Jeśli organ uzna, że inwestycja może znacząco oddziaływać na środowisko, konieczne może być przeprowadzenie pełnej oceny oddziaływania na środowisko wraz z raportem OOŚ.
Podsumowanie
Jeśli podział działki powyżej 2 ha ma na celu np. budowę osiedla, dróg czy obiektów przemysłowych, to może wymagać Karty Informacyjnej Przedsięwzięcia, a w dalszej kolejności także oceny oddziaływania na środowisko. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmuje właściwy organ administracyjny.