Od 2025 roku przedsiębiorcy będą musieli zapłacić wyższe opłaty za wpis i rejestrację w bazie danych o produktach i opakowaniach BDO, zgodnie z projektem rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Mikroprzedsiębiorcy będą zobowiązani do opłaty w wysokości 200 zł (dotychczasowa stawka wynosiła 100 zł), natomiast pozostałe firmy zapłacą 800 zł (obecnie 300 zł), co może znacząco obciążyć ich budżety.
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia, który przewiduje podwyżkę stawek opłaty rejestrowej oraz opłaty rocznej. Nowe stawki mają wejść w życie od 2025 roku. Podwyżki dotyczą zarówno mikroprzedsiębiorców, jak i większych firm, co budzi obawy o dodatkowe koszty, jakie będą musieli ponieść przedsiębiorcy.
Projekt rozporządzenia wskazuje, że zgodnie z ustawą o odpadach, opłatę rejestrową oraz roczną są zobowiązani uiszczać: wprowadzający sprzęt oraz autoryzowani przedstawiciele, wprowadzający baterie lub akumulatory, wprowadzający pojazdy, producenci, importerzy i wewnątrzwspólnotowi nabywcy opakowań, wprowadzający na terytorium kraju produkty w opakowaniach, wprowadzający opony oraz oleje smarowe.
Ile kosztuje obsługa i sprawozdanie BDO ?
Wpływy z tych opłat są podzielone między budżety województw i państwa: 35,65% trafia do budżetu województwa, a 64,35% do budżetu państwa. Zgodnie z procedowanym projektem ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (UD120), planuje się, że w latach 2025 i 2026 środki z części dotyczącej budżetu państwa będą stanowić bezpośredni dochód Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).
Środki z opłat są przeznaczane na prowadzenie rejestru oraz na administrowanie i utrzymanie bazy danych o produktach, opakowaniach i gospodarce odpadami (BDO). Obowiązujące dotychczas rozporządzenie ws. wysokości stawek opłaty rejestrowej oraz opłaty rocznej nie było zmieniane od sześciu lat, co uzasadnia konieczność aktualizacji stawek.